Hvidvin

Helden, Riesling, Qualitätswein, Pauly, 2019, 12,5% (Mosel, Tyskland)

4 stjerner
Kvalitet-pris Minus 1: Noget for dyr
243,75 (195,00 v. 6 fl.) hos vinfoyeren

Meget dejlig vin med alle de klassiske Riesling-dyder, fin, åben og karakteristisk frugt og god syre. Nogle dage efter åbning er der også lidt "petroleum", som pifter af efter en uges tid, hvor vinen stadig holder sig men har mistet lidt frugt.

Oprindeligt og i mange år opererede forhandleren kun med etstykspriser. Men for nogle år siden forhøjede forhandleren alle vines priser med 25%, som herefter var de nye etstykspriser, mens de oprindelige etstykspriser blev til seksstykspriser. Vi har ikke købt noget hos forhandleren siden.

Glas: Zalto universal.

April 2025
Din Internet Explorer er stærkt forældet, og mange ting på Vinsiderne.dk vil derfor enten ikke kunne ses, se helt forkerte ud eller ikke fungere. Vi opfordrer dig derfor til at hente en ny version af Internet Explorer. Eller endnu bedre: Brug en anden browser som f.eks. Firefox.
Du bruger den forældede Internet Explorer 7 (eller måske Internet Explorer 9 i kompatibilitets-visning). Det betyder, at nogle ting på Vinsiderne.dk ikke vil virke, og andre ting vil blive vist forkert eller slet ikke. Vi opfordrer dig derfor til at hente en ny version af Internet Explorer. Eller endnu bedre: Brug en anden browser som f.eks. Firefox.