Denne rom - den første flaske rom, jeg (Preben der er alene om at nyde spiritus) har købt - markerer begyndelsen på min interesse for rom, som begyndte for fire måneder siden. Jeg har siden smagt 16 andre rom, så min oplevelse og vurdering af nærværende rom står ikke alene, men har noget at blive sammenlignet med.
Rommen er fremstillet på basis af melasse på både kolonneanlæg og pot stills og er lagret tropisk mindst otte år på bourbonfade.
Flasken blev købt for 209 kr. for at undersøge, om rom kunne være noget for mig. Til den pris for en lagret kvalitetsrom var der alt at vinde og meget lidt at tabe. Rommen "bestod prøven" og vakte min nysgerrighed efter, hvad hvad rom ellers kunne byde på.
Jeg er mindre glad for duften end for smagen; den indeholder bl.a. noget i stil med skosværte og lak.
Der er sødmefulde smage hen ad brun farin, brændte figner, kakao og karamel. På trods af disse smagstyper fremstår rommen (heldigvis) ikke som for sød; den har også pæn tørhed, og der er ind imellem en lille fornemmelse af tannin.
Rommen kan ikke siges at være voldsomt karakterfuld, men den er behagelig og bl.a. grundet sin lave alkoholprocent relativt letdrikkelig.
Mine vurderinger lå på mellem 3,15 og 4 stjerner med et gennemsnit på 3,74 stjerner.
Prisen må siges at være favorabel for en god rom, der er lagret i otte år.
Og til andre, der måtte stå samme sted rommæssigt, som jeg gjorde for fire måneder siden, kan jeg klart anbefale den som et bud på et sted at starte: kvalitet til lav pris og med de smagskvaliteter, man almindeligvis forbinder med rom - og vigtigt: uden at være for sød.