Spiritus

Kilkerran, Heavily Peated, Batch No. 9, Single Malt Scotch Whisky, Glengyle Distillery, 59,2% (Campbeltown, Skotland)

3 stjerner
Kvalitet-pris: OK
549,00 hos Kalø Whisky & Vin / 549,75 hos AEvin.dk (klubkontofordele) / 550,00 hos Køge Vinkompagni/Maximum-Wine / 550,00 hos Oxholm Vin

Lidt baggrund for denne anmeldelse: Denne whisky var mit (Preben der er alene om at nyde spiritus) første forsøg med en cask strength whisky, og mine indtryk, de første gange jeg smagte den, var, at den bare var for stærk, for fyldig, for meget af det hele.

Det giver selvfølgelig ikke mening på baggrund af smagning af en enkelt cask strength whisky at generalisere over typen. Især ikke når en af de i særklasse bedste whiskyer, jeg har smagt, også er cask strength - dog "kun" 55,2%. Så jeg tager ikke stilling til, om cask strenght er noget for mig, men blot til, hvad jeg syntes om nærværende Kilkerran.

På nær de første to gange og den sidste gang jeg smagte whiskyen, blandede jeg den op med andre og svagere whiskyer (Caol Ila 12 years var særdeles velegnet) og/eller vand. Det gjorde den tålelig uden at være en stor oplevelse, og det gav selvfølgelig ikke noget seriøst grundlag for at vurdere whiskyen for sig selv.

Den har bestemt sine kvaliteter, røgen er lækker og blød, og den har noget god - om end rigeligt sød og karamellet - smag. Jeg blev aldrig rigtig gode venner med den, hvilket gør, at jeg ender på lidt ligegyldige tre stjerner: selv om den ikke rammer mig, kan den ikke frakendes objektive kvaliteter.

Maj 2025
Din Internet Explorer er stærkt forældet, og mange ting på Vinsiderne.dk vil derfor enten ikke kunne ses, se helt forkerte ud eller ikke fungere. Vi opfordrer dig derfor til at hente en ny version af Internet Explorer. Eller endnu bedre: Brug en anden browser som f.eks. Firefox.
Du bruger den forældede Internet Explorer 7 (eller måske Internet Explorer 9 i kompatibilitets-visning). Det betyder, at nogle ting på Vinsiderne.dk ikke vil virke, og andre ting vil blive vist forkert eller slet ikke. Vi opfordrer dig derfor til at hente en ny version af Internet Explorer. Eller endnu bedre: Brug en anden browser som f.eks. Firefox.