Keller, februar 2009 (side 1/6)

En af Tysklands bedste hvidvinsproducenter, Klaus Peter Keller, Rheinhessen,  præsenterede nogle af sine vine ved en Winemaker's dinner i København. Keller's danske importør, Atomwine, havde arrangeret.

På første klasse

Vin-middagen foregik på restaurant Noma, der i 2008 fik to stjerner i Guide Michelin og derudover i samme år blev kåret til den 10. bedste restaurant i verden af det britiske blad Restaurant Magazine. Så der var på alle måder lagt op til vin- og madoplevelse på første klasse. Restaurant Noma

Eneste smagning af sin art i verden

Ikke nok med at både vinproducent og restaurant tilhører eliten i deres respektive kategorier. Smagningen bød også på mulighed for at smage vine, som på verdensplan kun blev præsenteret denne ene gang.

Klaus Peter Keller og Tom Pedersen

Og hvorfor skulle vi så være privilegerede?
Jo, man kunne forstå på Klaus Peter Keller, at han var virkelig glad for Tom Pedersen (= Atomwine) som importør, og at Keller hos ham havde mødt en stor passion for sine vine.
Det var man ikke i tvivl om, når man hørte Tom Pedersen introducere vinene og arrangementet. Den stilfærdige glød, som hørtes i stemmen og mærkedes på udstrålingen, var helt tydelig, og gav os en fornemmelse af, at det var ren kærlighed, der var tale om.
Her var to mennesker, der ville dele noget af det ypperste de kendte med os andre.

Læs videre her.